• Historia szkoły

        • Szkołę Podstawową w Gęstowicach otwarto 01 grudnia 1949 roku. Szkoła realizowała program 4 klas w jednej grupie. Znajdowała się w obecnej sali gimnastycznej. Nauczycielem był Mieczysław Kwiatkowski. Do obwodu szkolnego należeli uczniowie z wsi: Gęstowice, Korczyców i Chlebów. Warunki były bardzo ciężkie, sala duża, bardzo słabo oświetlona, zimna, okna tylko od jednej strony.

          Dopiero od roku szkolnego 1952/53 uczniowie zostali przesieni do   budynku przy głównej drodze. Pomieszczenia w nim odpowiadały organizacji nauczania. Klas było już 6. Został tez zatrudniony drugi nauczyciel. PanJaniec Stanisław. w roku szkolnym1953/54 zatrudniono jeszcze jedna nauczycielkę-Panią Grądziel Krystynę , klas było 5. Komitet rodzicielski zakupił dla uczniów radioodbiornik "Olga". Od roku szkolnego 1954/55 ponownie został wprowadzony program 6 klas  i dwóch nauczycieli. Jesienią uczniowie z klas IV-V-VI brali udział w czynie społecznym, tj. zbierali ziemniaki w PGR Trzebiechów. Od 01.09.1955 w szkole było już 7 klas , 2 nauczycieli i Kierownik Szkoły ( M.Kwiatkowski). Od 01 grudnia do  końca marca został wprowadzony zwyczaj podawania uczniom ciepłego napoju- była to kawa zbożowa. 10.04.1956 roku w szkole zaczęła działać organizacja harcerska. Przewodnikiem drużyny harcerskiej została Pani Krystyna Terenda.

          Od 01.09.1956 roku w szkole pracowało już 3 nauczycieli i kierownik. Do 7 klas uczęszczało 93 dzieci . Jesienią uczniowie , z inicjatywy członków komitetu rodzicielskiego i nauczycieli wystawili dla wojska i lokalnej społeczności sztukę "Moralność Pani Dulskiej". Za pozyskane pieniądze ( ze sprzedaży biletów wstępu na komedię ) uczniowie wyjechali na wycieczkę do Krakowa, Zakopanego i Nowej Huty. w roku szkolnym 1957/58 do szkoły uczęszczało już 120 dzieci. Liczba ta ciągle się zwiększała, od 01.09.1960 roku w szkole było 150 uczniów, potem 160, a w następnym 170. Szkoła była już lepiej wyposażona w liczne pisma naukowe i programy. Młodzież szkolna każdego roku zarabiała na wycieczki szkolne pracując społecznie przy sadzeniu lasu i zbieraniu ziemniaków. W szkole istniało wiele organizacji m.in. ZHP, PCK, LOP, LPZR i KOKiL. rok szkolny 1963/64 przywitąło 200 uczniów i 5 n-li ( w tym 1 kierownik).

          Rok szkolny 1965/66 przyniósł duże zmiany, ponieważ klasy V- VII realizowały nowy program tzw. ośmioklasowy. W szkole nadal było ponad 200 uczniów  przy takim samym stanie nauczycieli jak rok wcześniej.. Z kolei rok 1966 był rokiem jubileuszowym, w Krośnie odbyła się uroczystość 1000- lecia Polski. 01 maja uczniowie licznie wzięli udział w pochodzie pierwszomajowym. Uczestniczyli w spotkaniach z władzami powiatowymi i przedstawicielami wojska polskiego.

          Rok szkolny 1965/66 był ostatnim rokiem 7-leniej nauki , od następnego roku  szkoła  przekształciła się w ośmioklasową, uczyło się w niej 200 dzieci,  kierownik szkoły i 7 nauczycieli. Następny rok szkolny to już 230 dzieci i uczących je 8 n-li. Od początku roku szkolnego uczniowie wspólnie z nauczycielami przystąpili do budowy boiska szkolnego - trawiastego, teren ogrodzono siatką, wybudowano też śmietnik szkolny ale nadal  brakuje w szkole wody oraz ubikacji. W zimie , w klasach jest bardzo zimno, jeden mały piec nie jest w stanie ogrzać całego pomieszczenia klasowego. temperatura w klasie spadała rano do prawie 0.

          Dopiero rok szkolny 1970/71  przyniósł troszkę zmian na lepsze, zatrudniono nauczyciela do przedmiotów ścisłych , odnowiono sale lekcyjne, zamontowano poręcze na klatce schodowej, a co najważniejsze wreszcie wybudowano ubikacje ( ale nie myślcie ,że takie jak teraz, były to ubikacje wolnostojące, na dworze, zimne). Wodę do szkoły ( ale tylko jedno ujęcie ) doprowadzono w wakacje 1972roku,  utwardzone wtedy też dojście do szkoły. Najwięcej trudności dostarczyło dyrektorowi zdobycie wapna i cementu. Z powodu systematycznego spadku liczby dzieci od 01 września 1975 roku uczniowie z klas VII i VII zostali przeniesieni do szkoły w Osiecznicy i w Maszewie. Od tego czasu Szkoła Podstawowa w Gęstowicach jest placówką 6 klasową., za trzy lata już tylko 3-klasową. Odszedł długoletni nauczyciel,kierownik i dyrektor szkoły Pan M.Kwiatkowski. W szkole została tylko jedna nauczycielka Pani Maria Szach. Sama prowadzi zajęcia w klasie I ( nie ma klsy II) oraz w klasie łączonej - III - IV. Kolejny rok szkolny 1977/78 nie przynosi zmian-Pani M.Szach uczy sama w łączonej klasie I i II oraz w klasie IV ( klasy III nie ma).

          Od 01.08.1979 roku do szkoły dochodzi Pani Barbara Lisińska,która pełniła w póżniejszych latach też funkcję dyrektora szkoły. Sprawowała ją aż do 1994roku01.09.1989 pracę w szkole podejmuje Pani Hanna Nawrocka ( pracuje nadal). W 1993 roku został powołany Komitet Budowy Szkoły. Pan Antoni Zawadzki ( Wójt Gminy), Pani Barbara Lisińska oraz przedstawicielka miejscowości Pani Helena Jankowiecka. Ruszyły prace związane z budową . 01.10.1994roku odbyła się uroczyste otwarcie nowej szkoły, wróciliśmy na stare miejsce z 1949roku (przy sali , w której były pierwsze klasy). Dyrektorem została Helena Romańczuk. Funkcję tą pełniła do 31.08.2009roku, po niej nastała Pani Zdzisława Mickiewicz- Smutek ( Dyrektorem Szkoły jest do teraz).

          Tyle wspomnień. Warto się zastanowić jak trudne były warunki nauki kiedyś - a dzieci chciały się uczyć - a jak jest teraz.......